Zahrada plná života
zahradnické služby a interiérové dekorace

Travní osivo - Zahrada plná života

Jak správně založit trávník

Každý vlastník rodinného domku nebo rekreační chalupy má představu jak krásný by měl být jeho trávník. Aby představa nezůstala jen představou, dovolujeme si Vám dát několik doporučení o založení, výběru směsí a následném ošetření trávníku.

Zakládání trávníku

zemina pod trávník

Při zakládání trávníku vycházíme z podmínek dané lokality. Především musíme z pozemku odstranit nežádoucí stromy, keře a jiné překážky. Stávají porost odstraníme pomocí totálního herbicidu, např. Roundap. Půdu prokypříme nejlépe rotavátorem do hloubky 12-15cm. Odstraníme případné kameny a povrch dokonale urovnáme a uválíme. Máme-li těžkou půdu, musíme ji vylehčit podle potřeby křemičitým pískem. Před setím dodáme startovací dávku NPK, asi 5kg na 100m2.

Setí

Osivo rozdělíme na dvě části a vysejeme každou zvlášť do kříže. Osivo vysejeme na povrch a zasekáme hrabičkami. Za sucha můžeme uválet.

Výsevek se pohybuje v rozmezí 2,5-3kg/100m2. Po dobu 14 dní nesmí půda oschnout, proto půdu zavlažujeme jemným mlžením.

 

 

Ošetření trávníku

Trávník pravidelně sekejte, zvyšujete tím jeho hustotu. Velmi významně trávník ovlivňuje hnojení. Hnojte je opakovaně malými dávkami, asi čtyřikrát za rok vždy po sečení především dusíkatými hnojivy. Celková dávka za rok by měla činit 1,8kg N/100 m2.
Samozřejmostí musí být pravidelné zavlažování nejlépe ráno a večer. Podle potřeby se ošetřuje trávník proti plevelům např. přípravkem Bofix. Jednou až dvakrát by se měl pročesat vertikutačními hráběmi nebo vertikutátorem.
 

 

Naše realizace