Zahrada plná života
zahradnické služby a interiérové dekorace

Bambusy - Zahrada plná života

Trocha historie

Bambusy se do Evropy dostaly z Číny a Japonska na začátku 19. století. Byly založeny první bambusové zahrady a bambus se stal populární exotickou zahradní rostlinou.

V současnosti je v Evropě pěstováno přes 400 různých kultivarů, přes 300 z nich jsou bambusy mrazuvzdorné.

Pěstování bambusů

Bambus je rostlina stálezelená a tudíž vydýchává vodu i v zimním období, dokonce i když mrzne. Není to ale bažinná rostlina a nemá ráda, když jí kořeny stojí ve vodě.

Bambusy mohou růst v různých půdách, ale mají raději mírně kyselé, lehké půdy, bohaté na organické látky. Jsou to rychle rostoucí rostliny a potřebují stálý přísun živin. Výživné látky (obsažené především v dusíku) bychom rostlině měli poskytnout hlavně v období největšího růstu, tedy na jaře. V dalších letech bambusy vyžadují minimální péči. U starších porostů je třeba vyřezávat stará stébla, která jsou většinou uprostřed trsu. Po zimě je třeba odstranit staré listy a stébla, abychom podpořili vývoj nových.

Mrazuvzdorné druhy bambusů

Z hlediska pěstování bambusů v našich podmínkách se mohou bambusy rozdělit do tří základních skupin.

Fargesia robusta

Fargesia

Jsou to většinou středně vysoké až vysoké bambusy s trsnatými oddenky. Tyto bambusy se dají skvěle využít jako samostatně stojící rostliny nebo do skupinových výsadeb.

Phyllostachys bissetii

Phyllostachys bissetii

Phyllostachys

Patří sem bambusy vyššího vzrůstu s výběžkatými oddenky. Využití těchto rostlin je opravdu veliké od solitér, pro zastínění určitého prostoru a jako houští do okrajových částí zahrady.

Sasa kurilensis

Sasa 

Tyto bambusy se používají především k plošným výsadbám, k souvislému pokryvu půdy a k vytvoření stinných partií v zahradách, případně parcích. Stébla jsou většinou spíše tenká.

Výběr druhů, odrůd a jejich pěstování musí být důkladně promyšleno. Rádi Vám poradíme, aby radost z jemné krásy bambusů byla trvalá a nerušená.